Špenát nejen pro Pepka námořníka


Špenát je úžasná zelenina, to věděl již Pepek námořník. Jakmile si v animovaném filmu dal špenát, měl ihned svaly ze železa. Že je to možné jen ve filmu? Kdepak, špenát má opravdu skvělé účinky na váš organismus, proto neváhejte a jezte ho také.


Odkud pochází?


Špenát byl původně jen planá rostlina, ovšem v Afgánistánu ji vyšlechtili tak, že se z ní stala pochoutka. Do Evropy pak špenát přivezli Španělé, a nyní si na něm pochutnávají lidé z celého světa.
čerstvý špenát


Což takhle dát si špenát…


Tuto zeleninu můžete jíst sirovou, ale také různě tepelně upravenou. I když ne všichni špenátu zrovna holdují, je dobré si ho čas od času dát.


Špenát pro zdraví


Špenát se vyznačuje vysokým obsahem vitamínu A, B i C. Obsahuje také mnoho minerálů, jako je draslík, sodík, vápník, železo a měď. Je bohatým zdrojem bílkovin a neobsahuje žádné tuky. Navíc chrání vaše tělo před volnými radikály a zbavuje ho těžkých kovů. Dává vám zdravou barvu kůže a chrání před negativními vlivy slunečního záření. Pomáhá také proti vzniku vrásek a zajistí vám mladší vzhled. Proto jezte špenát, prospívá celkově vašemu zdraví. Díky tomu, že obsahuje všechny vyjmenované látky, patří špenát mezi nejzdravější potraviny.


·         Železo – je důležité pro tvoření červených krvinek a okysličování tkání.


·         Draslík a vápník – ty jsou nepostradatelné pro zdravé zuby, nehty, kosti i nervy.


·         Hořčík – je důležitý pro správnou funkci svalů, srdce a mozku.


·         Měď – chrání před vypadáváním vlasů.


·         Sodík – reguluje tělní tekutiny.

 


špenátové smoothie
Desetinná čárka


Dříve nám špenát nutili, a to kvůli ohromnému obsahu železa. To ale ve špenátu ve velkém množství bohužel nenajdete. V 19. století totiž při matematickém výpočtu při analýze špenátu a výpočtu železa v něm omylem posunuli desetinnou čárku, čímž neúmyslně zdesetinásobili obsah železa ve špenátových listech. I když tolik železa ve skutečnosti neobsahuje, neznamená to, že by špenát nebyl zdravý a chutný.


Nejen špenát je pro vás velkým přínosem. Vyzkoušet můžete třeba červenou řepu, která má také blahodárné účinky na lidské zdraví.


4.5/5 - (2 votes)