Odpočinek jako životní styl

V současnosti se žije rychle a uspěchaně. Všichni někam chvátáme, nestíháme a potom jsme nervózní, nevrlí a často neurotičtí. Stres a neustálé psychické a fyzické napětí způsobuje, že jsme chronicky unavení, máme zhoršenou imunitu, trpíme poruchami spánku, depresemi a mnoha zdravotními potížemi, které mohou vyústit i ve vážná onemocnění.
odpočinek v listí
Životní styl většiny lidí je nezdravý, plný stresu a adrenalinu. Chvátáme od samého rána, v rychle připravujeme snídani pro sebe i pro rodinu, vozíme děti do školy, dopravujeme se do zaměstnání a při tom všem nás tlačí čas.
Pak většina z nás tráví v zaměstnání kolem osmi hodin denně, nebo i více, pokud pracujeme třeba ve směnných provozech. Únavu vyvolává i styl práce, např. sedavé zaměstnání a celodenní práce na počítači. A k tomu samé úkoly, termíny, rozhodnutí atd., že kolikrát nemáme čas se ani v klidu najíst. Když tento maraton skončí, vyzvedneme děti ze školky, nebo ze školy, dojedeme nakoupit a doma nás čeká úklid, praní prádla, příprava večeře, pomoc s domácími úkoly atd. Když nám večer zbyde nějaká ta hodinka pro nás samotné, cítíme se tak unavení, že padneme na gauč před televizi.
zábava při odpočinku
Přestože naše práce, ať už v zaměstnání, nebo doma není většinou tak namáhavá, jako tomu bylo v minulosti a pomáháme si různými přístroji a technickými novinkami, přesto nám běžný život přináší stres. Ten je ve své podstatě důležitý pro naše přežití a bylo tomu tak vždycky.
Když se pravěký člověk setkal s nějakým velkým zvířetem, lekl se a zvedla se mu v těle hladina stresových hormonů, která ho nabudila a připravila k útěku. Pokud by se tak nestalo, stál by a nechal by se sežrat. A to se děje stále. Pokud se naše tělo cítí ohrožené, také se nám v těle vyplaví stresové hormony a jsme připraveni bojovat, nebo utéct, zkrátka se adekvátně bránit.
alunce a příroda

Rozdíl mezi těmito případy je však v tom, že zatímco pračlověk utíkal, stresové hormony účinně spaloval. Bohužel mi to tak nemáme, neboť jsme ve stresu permanentně, tělo navíc ani neví, jestli nás honí lev a chce nás sežrat, nebo na nás řve jen nespokojený šéf. Navíc před šéfem se těžko utíká.
Pokud se chceme z tohoto, zdánlivě začarovaného kruhu, dostat, nejlepší radou je zpomalit, nepřipouštět si tolik svět kolem nás a brát ho s jistým nadhledem a také se naučit dobře odpočívat. Pro začátek se třeba rozhodněte, že nebudete tolik chvátat. Váš pracovní výkon rozhodně nezhorší, naopak budete pozornější a více se soustředíte. A vaše rodina víc ocení vaši pohodu a úsměv na tváři, než když budete mít vyžehleno a uklizeno, ale budete protivná a unavená.
Místo sledování televize vyrazte raději ven, pozorujte přírodu v lese, procházejte se kolem řeky, nebo lezte po horách. Budete dýchat čerstvý vzduch, vaše mysl se uklidní a vyčistí a bude vám hned lépe.

3/5 - (1 vote)