Jarní bylinkový kalendář

Vhodné podmínky a bylinky ze semínek:

Pokud s vyséváním začnete včas, nejlépe na přelomu února a března, v polovině května budete mít zdravé a silné rostliny, dobře připravené na vysazování na záhony.

Teplý okenní parapet je ideální místo, pokud klíčícím rostlinkám zabezpečíte dostatečnou vzdušnou vlhkost. Dobrým řešením jsou malé domácí skleníčky nebo výsevní misky překryté fólií či sklem. Stejně jako u zahradních fóliovnících a sklenících, ani v tomto případě nesmíte zapomenout na pravidelné větrání.
květináč s bazalkou

Ze semen se nejčastěji pěstují jednoleté a dvouleté byliny – bazalka, anýz, brutnák lékařský, fenykl, heřmánek, heřmánku pravého, kerblík, kopr, koriandr, dobromysl zahradní, měsíček lékařský. N.

Bylinkové záhony:

V březnu, v teplejších polohách už i koncem února, je nejvyšší čas na přípravu půdy pro přímé setí osiva nebo vysazování předpěstovaných rostlin. Když záhon oschne, povrch mělce zkypřete a pomocí hrábí zapracujte dobře vyzrálý kompost. Než začnete s vyséváním nebo vysazováním, nechte půdu ulehnout, aby se obnovily půdní kapiláry.

I bylinky často mají na kvalitu půdy specifické nároky. Ačkoli většina bude růst na slunném stanovišti téměř v každé zemině, maximum aroma a léčivých účinků vám přinesou pouze v prostředí, které bude pro ně co možná nejideálnější.
čerstvý koriandr

Jako poslední bod přípravy záhonu před vyséváním semen a vysazováním sazenic je důležité povrch záhonu pěkně urovnat několika tahy hráběmi od středu směrem ven. Odstraníte tak poslední zapomenuté kamínky či nerozdrobené větší hrudky zeminy, které by mohly překážet.

V dubnu můžete postupně začít i s úpravou a přesazováním rostlin, které přezimovaly v nádobách – tymián, rozmarýn, smil italská (kari bylinka), vavřín bobkový (bobkový list). S vysazováním na záhony počkejte do poloviny května. Pokud je však chcete nadále pěstovat v nádobách, dopřejte jim nový substrát a podle potřeby i větší květináče.

Záhonové výsevy i mladé rostliny pravidelně zalévejte a půdu odplevelujte. V květnu už je často aktuální i ochrana proti škůdcům.